• Про Центр
  • Напрямки діяльності

Про Центр

Коротка довідка про Центр прийому і обробки спеціальної інформації та контролю навігаційного поля (ЦПОСІ та КНП)

   Постановою уряду СРСР  № 239-88 від 5.04.1972 року прийнято рішення «Про створення в СРСР єдиної системи супутникового зв'язку». З цією метою на території СРСР почалось розгортання ряду наземних вимірювальних пунктів, які оснащувались командно-вимірювальними системами, обчислювальною технікою, засобами зв'язку та передачі інформації.

   В 1974 році один з таких науково-вимірювальних пунктів був розгорнутий на території України в Дунаєвецькому районі Хмельницької області. Пункту було присвоєно черговий номер в реєстру наземних вимірювальних пунктів СРСР - 19-й НВП. Багато назв змінив він: був і військовою частиною, і окремим науково-випробувальним комплексом, тепер – Центр прийому і обробки спеціальної інформації та контролю навігаційного поля. В квітні 1992 р. установа перейшла під юрисдикцію України, а з 1997 року ввійшла до складу Національного космічного агентства України. Колектив не тільки зберіг, а й розвиває та примножує дієздатний науково-технічний потенціал, який дістався у спадок від військово-космічних сил СРСР. За час існування пункту проведено десятки тисяч сеансів управління космічними апаратами, прийому інформації та сеансів забезпечення.

   Сьогодні ЦПОСІ та КНП є філією Національного центру управління та випробувань космічних засобів Державного космічного агентства України (ДКА України), укомплектований висококласними фахівцями та унікальними космічними засобами, успішно втілює в життя Космічні програми України.

Основні напрями діяльності Центру прийому і обробки спеціальної інформації та контролю навігаційного поля:

  1. Управління національними космічними апаратами.
  2. Прийом, обробка, зберігання наукової і спеціальної інформації з космічних апаратів та з інших джерел, забезпечення користувачів результатами її обробки, зокрема, оперативного інформаційного забезпечення органів державної влади (установ), вищих посадових осіб держави з метою запобігання виникненню надзвичайних (кризових) ситуацій та у рамках міжнародних проектів і програм.
  3. Експлуатація Системи координатно-часового та навігаційного забезпечення України, забезпечення наземних космічних засобів, комплексів і систем точними сигналами і частотами.
  4. Здійснення прийому службової інформації оптичними засобами для вирішення завдань Системи контролю та аналізу космічної обстановки, участь у міжнародних проектах моніторингу «космічного сміття» та спостереження об’єктів, що наближаються до Землі.
  5. Участь у заходах з випробування, експлуатації та розвитку космічної техніки (у тому числі інноваційних зразків), національних космічних систем дистанційного зондування Землі, Наземного комплексу управління, Наземного інформаційного комплексу, Системи координатно-часового та навігаційного забезпечення України, Системи контролю та аналізу космічної обстановки, Системи зв’язку та передачі даних та засобів систем забезпечення.
  6. Участь у науковій, науково-дослідній та дослідно-конструкторській діяльності, спрямованій на вдосконалення функціонування ЦПОСІ та КНП.
  7. Організація надійної та безперервної передачі інформації споживачам.